Transport-kontenerow.pl Kolej Zabytki UNESCO w Polsce – gdzie pojechać?

Zabytki UNESCO w Polsce – gdzie pojechać?

zabytek

Polska to piękny kraj z bogatą historią, trwającą od ponad milenium. Przez wieki na terenie Rzeczypospolitej powstało wiele miejsc, które zostały wciągnięte przez ekspertów w dziedzinie kultury na Listę Światowego Dziedzictwa. Nasz kraj może poszczycić się 17 punktami, które specjaliści uznali za obiekty o wyjątkowej powszechnej wartości. Które z nich szczególnie warto zobaczyć? Poniższy tekst odpowie na to pytanie.

Które zabytki UNESCO w Polsce są warte uwagi?

Na początku trzeba wspomnieć o Puszczy Białowieskiej oraz lasach bukowych w Bieszczadzkim Parku Narodowym, które jako jedyne zostały wpisane na Listę jako przykłady dziedzictwa przyrodniczego. Pozostałe pozycje wiążą się z twórczością człowieka. Najważniejsze zabytki UNESCO w Polsce to Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, zamek krzyżacki w Malborku oraz Kalwaria Zebrzydowska. Do wielu z tych miejsc turyści mogą dostać się bez większego trudu, a do znacznej części obiektów dotrą oni pociągiem.

Jakie zabytki UNESCO można zobaczyć, podróżując pociągiem?

Pociągiem dojechać można między innymi do Zamościa, Krakowa i Warszawy, których starówki uznano za dziedzictwo kulturowe. Warto wspomnieć też o Wrocławiu, gdzie mieści się Hala Stulecia, jak również o Toruniu, gdzie podziwiać da się imponujący zespół miejski pamiętający czasy średniowiecza.

Tory biegną też przez Tarnowskie Góry, gdzie zlokalizowane są kopalnia rud ołowiu, srebra i cynku oraz system gospodarowania wodami podziemnymi. Z dworca kolejowego zwiedzający bez trudu dojdą także do Kościołów Pokoju znajdujących się w Jaworze i Świdnicy. Osoby zainteresowane odwiedzeniem krzemionkowskiego regionu pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego mogą natomiast dotrzeć do lokalnego muzeum, decydując się na dłuższy spacer po wyjściu na peron w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Innymi słowy, przemieszczając się wyłącznie pociągami, miłośnik historii i architektury będzie w stanie bez trudu odhaczyć większość z polskich zabytków UNESCO.

Related Post